Tęcza pomocy
Bycie w społeczności to również pomoc osobom dotkniętym przez los albo tym, którzy z życiem radzą sobie gorzej od nas. Jednym ze znakomitych sposobów włączenia się w działalność organizacji pozarządowych, które pomagają ludziom chorym czy niepełnosprawnym, jest przekazywanie na rzecz potrzebujących tego, co nam jest już zbędne.
fot. Kamila Manowska
W Szczecinie w pięknie odremontowanym budynku przy ulicy Wawrzyniaka działa Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo Tęcza, które od 20 lat prowadzi ciągłą terapię i rehabilitację skierowaną do dzieci, młodzieży a także dorosłych osób niepełnosprawnych.
– Zapewniamy kompleksową rehabilitację – mówi Alicja Zołotucho, prezes Tęczy. – Dla Stowarzyszenia pracuje 70 osób: mamy fizjoterapeutów od rehabilitacji ruchowej, logopedów, neurologopedów, ortopedów dziecięcych, pedagogów pracujących z komputerem i w integracji sensorycznej. Każdy ma swoje specjalizacje.
Tęcza zajmuje kilkupiętrowy budynek, świetnie wyposażony, w którym są sale, w tym gimnastyczna, gabinety i wszystko, co jest potrzebne w pomocy osobom niepełnosprawnym. W związku z tym, że Tęcza jest organizacją pozarządowa sama stara się o pieniądze, szukając ich tam gdzie tylko się da, z różnym oczywiście skutkiem. – Mamy na ukończeniu plac zabawa dla naszych dzieciaków, ale brakuje nam tylko jednego elementu, dzięki któremu będziemy mogli go uruchomić – wyznaje pani prezes. – To guma, na której znajdą się wszystkie elementy do placu. Szukamy pieniędzy, by najmłodsi mogli w końcu z niego korzystać.
Działalność Tęczy trudno przecenić. Stowarzyszenie wykonuje doskonałą pracę. Znajdziemy tu rehabilitację medyczną i psychospołeczną osób zagrożonych niepełnosprawnością oraz osób z niepełnosprawnością, prowadzoną w oparciu o najnowsze metody usprawniające. Tęcza zapewnia wsparcie rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością, które znajdują się niejednokrotnie w bardzo trudnej dla siebie sytuacji życiowej; pomaga w zdobyciu świadczeń opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, które realizowane jest w ramach działalności Przedszkola Specjalnego i Środowiskowego Domu Samopomocy. Do tego wszystkiego samo miejsce nie przypomina ani trochę klasycznego szpitala. Jest tu przyjemnie i słonecznie a na zewnątrz nie brakuje zieleni. Tęcza jest kolorowa.
autor: Aneta Dolega
źródło: prestiż